Diagnoza ADHD u osób dorosłych
Jakie objawy daje ADHD u osób dorosłych?
W przypadku dorosłych z ADHD na pierwszy plan wysuwają się problemy z koncentracją. Brak umiejętności utrzymania uwagi przyczynia się do tego, że dorośli mający ADHD mogą mieć trudności w obszarach takich jak:
- realizowanie poleceń, wykonywanie skomplikowanych zadań, trzymanie się instrukcji – co jest szczególnie uciążliwe podczas pracy,
- skupienie się na rozmówcy lub zadaniach do zrealizowania – częste rozpraszanie się z powodu bodźców zewnętrznych czy nawet własnych myśli,
- pamiętanie o ważnych sprawach albo rzeczach – np. zapominanie o umówionych spotkaniach, gubienie przedmiotów używanych na co dzień.
U osób dorosłych z ADHD niekiedy występują również problemy związane z impulsywnością takie jak:
- przerywanie innym podczas rozmów czy wykonywania różnych aktywności,
- trudności w kontrolowaniu emocji, tendencje do wybuchów złości lub agresji,
- szybkie podejmowanie decyzji bez przemyślenia ich konsekwencji.
Ponadto dorośli mający ADHD mają potrzebę bycia w ruchu. Mogą mieć trudności z pozostawaniem w pozycji siedzącej przez dłuższy czas czy ciągłym poczuciem wewnętrznego niepokoju oraz niechęcią do pozostawania w tym samym miejscu – nieustannym wrażeniem, że wolałoby się być gdzieś indziej, zajmować się czymś innym, spotykać nowe osoby.
Jako subkategoria ADHD często traktowane jest również ADD, czyli zaburzenie związane z deficytem uwagi. Daje ono podobne objawy (m.in. trudności ze skupieniem się czy zbytnią impulsywnością), jednak brak przy nim nadpobudliwości ruchowej.
Jak diagnozuje się ADHD u dorosłych i dlaczego warto uzyskać profesjonalną diagnozę?
Jak przebiega diagnozowanie ADHD u dorosłych w moim gabinecie?
- wizyta diagnostyczna: zebranie wywiadu od Pacjenta, zapoznanie się z Jego dokumentacją medyczną (np. od lekarza psychiatry, neurologa). Przekazanie do uzupełnienia: DIVA 5.0 (do uzupełnienia przez Pacjenta i rodzica Pacjenta), Skala Depresji Becka (BDI) oraz innych dobranych na podstawie wywiadu kwestionariuszy.
- wizyta diagnostyczna: zebranie wywiadu od Rodzica Pacjenta (jeżeli nie ma takiej możliwości, to od Osoby z otoczenia, która obserwowała, jak Pacjent był dzieckiem – była w bliskim otoczeniu).
- przeprowadzenie badania neuropsychologicznego (narzędzia diagnostyczne: ACE-III, CVLT, Test Figury Złożonej Rey-a, d2, TUS, WCST/TOL/ Mapa Zoo BADS i ewentualnie inne potrzebne narzędzia diagnostyczne dobrane do funkcjonowania Pacjenta).
- wizyta poświęcona jest omówienie pisemnej opinii diagnostycznej lub (jeżeli jest potrzeba) na dodatkowe czynności diagnostyczne, np. MMPI-2.
Diagnozę warto uzyskać w celu lepszego samopoznania i ułatwienia sobie codziennego funkcjonowania. Terapia (jak również leczenie farmakologiczne) może pomóc w poprawie relacji z innymi osobami, a także rozwinięciu umiejętności związanych z organizacją, zarządzaniem czasem, lepszym panowaniem nad własnym ciałem oraz zrozumieniem odczuwanych emocji.
Jako doświadczony i wykwalifikowany specjalista oferuję osobom doświadczającym różnych trudności profesjonalne wsparcie. Z pomocy psychologicznej skorzystać można online. Zachęcam dorosłych podejrzewających u siebie ADHD do skontaktowania się ze mną lub umówienia się na badanie przez portal Znany Lekarz.