Warsztat: “DDA – praca psychoterapeutyczna”- praca z Pacjentami na żywo!!!” w dniach: 30.11 – 01.12.2024 (299 zł (lub 150 zł przy poleceniu znajomego)

Możliwość udziału w bezpłatnej konsultacji psychologicznej w ramach praktyk studenckich

Diagnoza Neuropsychologiczna

BADANIE NEUROPSYCHOLOGICZNE

seperator do tekstu Anna Kupryjaniuk

Badanie neuropsychologiczne to specjalistyczna forma diagnostyki, która służy ocenie funkcji poznawczych i emocjonalnych człowieka w kontekście ich związku z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jest przeprowadzane przez wykwalifikowanego neuropsychologa i pozwala zidentyfikować zaburzenia poznawcze, emocjonalne oraz behawioralne wynikające z uszkodzeń, chorób lub dysfunkcji mózgu

FUNKCJE POZNAWCZE

Funkcje poznawcze są ze sobą ściśle powiązane i współpracują w ramach codziennych działań. Ich ocena w badaniu neuropsychologicznym pozwala zrozumieć, które z tych procesów mogą być zaburzone, a które funkcjonują prawidłowo, co stanowi podstawę do diagnozy i dalszej terapii.

Dla kogo przeznaczona jest diagnoza neuropsychologiczna?

Diagnoza neuropsychologiczna jest skierowana do osób w różnym wieku, które mogą doświadczać trudności związanych z funkcjonowaniem poznawczym, emocjonalnym lub behawioralnym. Poniżej przedstawiono sytuacje, w których takie badanie jest szczególnie zalecane:

  • Osoby po urazach mózgu
    Dla pacjentów, którzy przeszli urazy głowy, takie jak wstrząśnienia mózgu, krwiaki, czy urazy penetrujące, w celu oceny skutków neurologicznych i poznawczych.

  • Pacjenci z chorobami neurodegeneracyjnymi
    Osoby z podejrzeniem lub rozpoznaniem chorób takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, otępienie czołowo-skroniowe, czy PSP, w celu monitorowania postępu choroby i jej wpływu na funkcje poznawcze.

  • Osoby po udarze mózgu lub z chorobami naczyniowymi mózgu
    W celu oceny skutków udaru na pamięć, uwagę, zdolności językowe czy funkcje wykonawcze oraz planowania rehabilitacji.

  • Pacjenci z padaczką
    Szczególnie w przypadkach, gdy napady mogą wpływać na funkcje poznawcze lub emocjonalne.

  • Dzieci i młodzież z trudnościami w nauce lub zaburzeniami rozwoju
    Diagnoza pomaga zrozumieć problemy takie jak trudności z koncentracją, pamięcią, czy rozwiązywaniem problemów, które mogą wynikać z ADHD, specyficznych trudności w nauce (np. dysleksji) lub innych zaburzeń rozwojowych.

  • Osoby z zaburzeniami psychiatrycznymi
    Pacjenci cierpiący na schizofrenię, depresję, zaburzenia lękowe czy chorobę afektywną dwubiegunową, w celu oceny wpływu choroby na funkcje poznawcze.

  • Pacjenci po działaniu toksyn lub substancji psychoaktywnych Osoby narażone na działanie toksyn, substancji psychoaktywnych lub cierpiące na choroby metaboliczne (np. encefalopatia wątrobowa), które mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.

  • Osoby z podejrzeniem zaburzeń funkcji wykonawczych
    W przypadku trudności z planowaniem, organizacją, kontrolą impulsów czy adaptacją do nowych sytuacji, co może występować np. w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych lub po uszkodzeniu płatów czołowych mózgu.

  • Osoby w podeszłym wieku z podejrzeniem pogorszenia funkcji poznawczych
    Dla osób z problemami w pamięci, orientacji czy zdolnościach językowych, aby określić, czy są to zmiany związane z wiekiem, czy też objawy otępienia.

  • Sportowcy po urazach głowy
    Szczególnie ci, którzy doświadczyli powtarzających się wstrząśnień mózgu, w celu oceny ryzyka długoterminowych skutków dla funkcji poznawczych.

  • Osoby wracające do pracy po problemach neurologicznych lub psychicznych
    W celu określenia zdolności do wykonywania obowiązków zawodowych oraz potrzebnych modyfikacji środowiska pracy.

  • Osoby z przewlekłym stresem lub zespołem wypalenia zawodowego
    W przypadkach, gdy przewlekły stres wpływa na koncentrację, pamięć lub zdolność podejmowania decyzji.

  • Pacjenci wymagający planowania rehabilitacji poznawczej
    Diagnoza jest podstawą do opracowania indywidualnego programu terapii poznawczej

Anna Kupryjaniuk

Psycholog i Psychoterapeuta

Dzięki wieloletniej pracy z Pacjentami w Klinice Neurochirurgii i na Oddziale Psychiatrycznym zdobyłam  szeroką wiedzę praktyczną, która pozwala jej skutecznie diagnozować nawet najbardziej złożone przypadki. 

Zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w zrozumieniu i pokonaniu swoich trudności.

seperator do tekstu Anna Kupryjaniuk

Razem możemy pracować nad lepszym jutrem!

Umów się na wizytę

Szkolenie - Zarządzanie sobą w czasie

Oferta Biznesowa