Schemat wadliwości i wstydu – czy to o Tobie?
Schemat wadliwości i wstydu to jeden ze schematów – trwale utrwalonych, pojawiających się w odniesieniu do siebie bądź własnej relacji z otoczeniem – powstających w dzieciństwie lub latach nastoletnich, które następnie rozwijają się w ciągu całego życia. Czy zmagasz się z poczuciem, że do niczego się nie nadajesz, nie zasługujesz na nic dobrego? Obawiasz się, że wszyscy odkryją Ciebie, jakim naprawdę jesteś? Czy obawiasz się odrzucenia? Jeżeli tak… to warto przeczytać o schemacie wadliwości i wstydu.
Co doprowadza do powstania schematu wadliwości i wstydu oraz jak się on objawia?
Otoczenie, w jakim dorastamy, wywiera na nas ogromny wpływ. Wychowywanie się w dysfunkcjonalnym środowisku – w którym występuje np. nadmierna krytyka (bez znamion konstruktywności) albo ciągła rywalizacja połączona z porównywaniem się do innych – może prowadzić do powstawania wczesnych nieadaptacyjnych schematów. Takie wzorce utrudniają radzenie sobie z różnorodnymi wydarzeniami, jak również negatywnie wpływają na poczucie własnej wartości.
Do powstania schematu wadliwości i wstydu często przyczynia się środowisko rodzinne lub/i szkolne. Wyśmiewanie, wyalienowanie z grupy czy niesprawiedliwe oceny mogą doprowadzić do rozwoju tego nieadaptacyjnego schematu, w tym poczucia gorszości. To wrażenie, że jest się w pewien sposób wadliwym, a gdy ktoś tę domniemaną skazę dostrzeże, utraci się szansę na nawiązanie relacji z tą osobą. Do innych objawów można zaliczyć m.in. skłonność do dewaluowania własnej osoby oraz swoich osiągnięć, emocjonalnego wycofywania się w związkach mimo potrzeby bycia z kimś, a także brak umiejętności obronienia się przed krytyką. Z tego powodu często osoby z tych schematem są w toksycznych związkach oraz/lub bywają ofiarami mobbingu.
Jedna odpowiedź